Kultúra, Podujatia, Pozvánka, Slovensko |21. Máj 2012 10:49

Ovčiarska nedeľa v Pribyline

V nedeľu 27.5. 2012 sa uskutoční v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline “Ovčiarska nedeľa”. Predstavia sa folklórne skupiny,  súbory, sólisti, tanečníci, inštrumentalisti a speváci. Prebiehať bude prezentácia tradičných výrobných postupov a techník zdobenia pri výrobe nástrojov a pastierskeho riadu. Súťažiť sa bude vo varení halušiek, v kvalite výrobkov z ovčieho mlieka.

Program

10.00 Veľký redik – sprievod účinkujúcich a hostí, slávnostné otvorenie

10.15  Prijate členov Valaskej pospolitosti a vzácnych hostí u Kniežaťa liptovského Jána Korvína, prijímanie do stavu valaského, predvádzanie valaských zručností a remesla (priestor pred kaštieľom)

11.30  Súťaž vo varení halušiek pod vedením richtára skanzenu Martina Piovarčiho  (lúka pod kaštieľom)

12.30  Vernisáž výstav Pastierske rezbárske umenie – Dušan Šúr a Ľubo Tatarka Čalamacha, Koníky a vozíky Jána Tatarku (výstavná sála pod kostolom)

Amfiteáter

13.30  Bačovia a valasi z Jakubovian – rozprávanie o rodinách a spôsobe života ovčiarov. Vystúpenia sólistov, inštrumentalistov, ľudové rozprávanie

14.00 – 14.30  Účinkujúci III. ročníka festivalu Ozveny hradných múrov, vystúpenie gajdošov, fujaristov a heligonkára

14.30 – 16.00  Na salaši na Turice – stavanie mája, valaská hostina a zábava. FS Liptov Ružomberok

Po celý deň prebieha:

Valaská škola pre veľkých i malých, ovčiarska pedagogika v obecnej škole, spracovanie ovčej vlny – tvorivé dielne. Po valasky od zeme – škola odzemku.

 

Pridaj komentár


*