Cestovanie, Festivaly, Infoservis, Zaujímavosti |17. Október 2012 14:29

Festival Cyklocestovani na Bike Brno a špeciálny hosť Tilmann Waldthaler

Nemecký cestovateľ a spisovateľ Tilmann Waldthaler, priekopník cykloturistiky a cestovania na bicykli, bol špeciálnym hosťom festivalu Cyklocestovani.cz na výstave Bike Brno. Za viac ako 30 rokov prešiel na bicykli okolo 450 000 km a cez 120 krajín.

Príbeh začal v jeho domovine, v Austrálii.  V dobe, keď bicykle slúžili iba ak na cestu do obchodu, stretol v buši odvážlivca, ktorý cestoval na bicykli.  Podnietilo to jeho zvedavosť a natoľko sa  inšpiroval týmto nápadom, že bol ochotný vzdať sa svojho predchádzajúceho života. Chcel vedieť, či dokáže niečo také aj on. Predal teda auto a kúpil si bicykel. Nehovoriac o tom, že v tej dobe nevedel opraviť dokonca ani defekt na bicykli, vydal sa naprieč krajinou.

Písal sa rok 1977, keď Tilmann Waldthaler okúsil čaro tohto prepravného prostriedku a pocítil riadnu dávku slobody. Jeho prvá cesta  trvala 4 roky  a  nabicykloval 55 000 km na trase medzi pólmi. V dobe, keď neboli ani horské bicykle, to bolo skromne povedané, celkom náročné.

Fotografie z expedície získaval od náhodných ľudí, ktorí ho odfotili cestou a poslali mu ich neskôr poštou. Na bicykli mal zbalený, ako sám povedal, celý dom. Ten sa musel zmestiť do 4 tašiek. Na svojich cestách a miestach, cez ktoré prechádzal, sa snažil zotrvať a nahliadnuť do lokálnych tradícií, jedla a zvykov miestnych. Chcel byť bližšie k ľudom, k ich spôsobu života a odniesť si z týchto zážitkov čo najviac.

Na bicykli sa priblížil k prírode, bol na ňu v podstate odkázaný a zistil, že mu matka zem môže pomôcť v mnohých kritických situáciách. Táto cesta bola zároveň jeho cestou k vnútornej očiste a priblíženia sa k sebe samému. Cestoval zásadne bez hodiniek, aby ho čas nebrzdil, nebol na jeho ceste dôležitý.

Festiva Cyklcestovani na Bike Brno

Na expedícii po Afrike, zostal dokonca 14 mesiacov v dedinke, kde žil podľa miestnych pravidiel a staval dom, len s využitím toho, čo mal. Na cestách neraz musel pracovať, aby mohol pokračovať ďalej.

Život na dvojkolese

Cyklistických projektov a expedícii, ktoré trvali celé mesiace alebo roky, uskutočnil nemecký dobrodruh ešte jedenásť. “Moja žena sa nikdy nepýtala, kedy sa vrátim späť, ale kedy a kam plánujem ísť.” Počas prezentácie na festivale ukázal mnohé aj staršie fotky a porozprával pútavé príbehy zo svojich ciest. Inšpirácia, skúsenosti, cestovateľská vášeň a chuť do života, to je životné krédo tohto neobyčajného cestovateľa. Jeho výpoveď rokov prežitých na cestách nebola len o cestovaní na bicykli, ale najmä o slobode a o hodnotách, ktoré sú v živote naozaj dôležité.

Zaujímavosťou je, že svoju ženu stretol na Sahare, na jej vlastnej sólo ceste z Nemecka. Svoje zážitky z ciest začal Tilmann spisovať v roku 1989, keď si zakúpil prvý počítač. Dovtedy si viedol iba pedantné zápisky vždy so sebou, v jednej z jeho tašiek na bicykli.

Mal ich toľko, že z nich vznikla kniha a nie je prekvapujúce, že sa výborne predávala. Tilmann je šťastný človek, ktorý si splnil cestovateľský sen na bicykli, a napokon sa tým dokázal aj uživiť. Dnes ešte stále aktívne cestuje a po 15 rokoch romantického bývania v drevenici v južnom Tirolsku, sa so ženou opäť presťahovali späť  do Austrálie, ako inak na bicykloch.

Tilmann Waldthaler na bicykli v Himalájach

Festival

Doteraz sa na festivale Cyklocestovani zúčastnili aj iní svetoví cestovateliaFrancoise & Claude Hervé, Nicolai Bangsgaard. Na cyklo festivale tento rok boli okrem Tilmanna boli aj prezentácie z ciest po Ázii, Južnej Amerike a Európe. Medzi nimi aj Karol Voltemár, ktorý sa ako prvý slovák chystá na cestu okolo sveta na bicykli. Jej štart je naplánovaný na 1. 05. 2013. Viac na http://worldbiketravel.sk/

Organizátormi festivalu sú Martin a Renáta Sillerovi, ktorí prešli na bicykloch kus Ameriky a Kubu. Festival Cyklocestovani.cz sa koná aj vo Frýdku Místku, Hradci Králové a môžete tam vždy nájsť bohatý program s naozaj zaujímavými hosťami. Viac na http://cyklocestovani.cz/

Pridaj komentár


*