Dovolenkové destinácie |27. Január 2013 21:59

Čierna Hora dovolenka

Čierna Hora, najmladší štát Európy. Je veľmi atraktívna krajina, ktorá ponúka svojim návštevníkom nielen dovolenku pri mori, ale aj krásne vnútrozemie. Národné parky, hory, kultúra, história a omnoho viac na vás čaká v tejto skvele destinácii, ak sa tam vyberiete na dovolenku.

Takmer o 100 rokov pozdejšie ho však dobili Rímania a krajina sa stala súčasťou ich provincie Dalmácie. Postupne sa na Balkáne začali usadzovať dávní Slovania a v 11. storočí našeho letopočtu vytvorili na juhozápade vlastný štát Duklju. V 15. storočí ovládli Turci časť Zety na dlhé 4 storočia. Len v roku 1858 došlo k úplnému osamostatneniu.

V roku 1918 sa Čierna Hora pripojila k novo vzniknutému Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov. Po 2. sv. vojne sa krajina vyvíjala ako socialistická Federatívna ľudová republika Juhoslávia. Behom 2. polovice 20. storočia došlo k významným zmenám. V roku 2006 sa Čierna Hora osamostatnila

Pobrežie má 294km. Sú tam pekné pláže a nádherné zátoky. Nájdeme tu i jediný fjord v stredomorí, úžasnú boku Kotorskú, ktorá je obklopená vysokými horami zdvíhajúcimi sa kolmo za záliv. Na jeho západnej strane sa nachádza divoký poloostrov Luštica s odľahlými lagunami a nádhernými jaskyňami. Najznámejšie strediská na pobreží sú Bar, Budva, Tivat. Čierna Hora sa pýši úžasnými prírodnými scenériami, pláže tu prevládajú piesočnaté.

Vo vnútrozemí je niekoľko národných parkov. Medzi najznámejšie patrí Durmitor a Prokletije. Na samotnom juhu Čiernej Hory sa nachádza zaujímavá bašta pirátov v Ulcinju.

Základné údaje o krajine

Názov krajiny: Rebublika Čierna Hora

Miestny názov: Crna Gora

Hlavné mesto: Podgorica

Počet obyvateľov:   620 029

Geografická poloha:  Rebublika Čierna Hora o rozlohe 812 km2 sa rozprestiera na juhozápade Balkánskeho poloostrova a necháva sa omývať Jadranským morom. Susedí s Bosnou a Hercegovinou, Chorvátskom, Albániou a Srbskom.

Časové pásmo: CET

Podnebie: je stredomorské a vyznačuje sa teplým a suchým letom a miernou daždivou zimou

Mena: EURO (EUR)

Jazyk: čiernohorský, srbský, bosenský, albánsky

Národnostné zloženie: 99% Čiernohorci, 28,73% Srbi, 8,65% Bosniaci, 4,91% Albánci

Náboženstvo: 72,07% pravoslávne, 19,11% moslimovia

Diplomatické zastúpenie: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici

Podgorica, 81000

Telefón: 0038 22060 1440

Mob.: 0020 12 221 68 227 (pohotovostná služba)

Fax: 0020 2 335 5810

E-mail: emb.podgorica@mzv.sk

Víza a doklady: Čierna Hora uplatňuje voči občanom SR bezvízový styk na všetky druhy pasov do 90 dní. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz.

Ako cestovať: auto, vlak, bus

Dopravné predpisy: Je akceptovaný vodičský preukaz SR a medzinárodný vodičský preukaz. Miestni vodiči jazdia značne nebezpečne (predbiehanie v zákrutách a na miestach so zlým výhľadom). Ukazovatele zmeny smeru jazdy sa používajú zriedka.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Krajina je čo sa týka bezpečnosti porovnateľná so Slovenskom.

Zdroj:

sk.wikipedia.org/wiki/

www.foreign.gov.sk/

 

Pridaj komentár


*