Ako si vybrať spoľahlivého parťáka na cesty alebo hľadáme vhodný notebook

Jednou z podstatných výhod notebooku je jeho prenosnosť. Čo by sme mali vedieť, ak si chceme kúpiť zariadenie vhodné primárne na cestovanie?

Veľkosť

Najdôležitejším parametrom sú hmotnosť a rozmery notebooku. V základe je nutné sa pozrieť na uhlopriečku displeja. Tradičné notebooky s rozmerom 15,6 palcov sú vhodné skôr ako primárny pracovný nástroj na stôl do kancelárie. Prenášať ich je pochopiteľne možné, ale pre časté cestovanie nie sú celkom praktické. Poobzerať by sme sa preto mali v kategórii 13,3 až 14 palcov.

Hmotnosť

Čo sa týka hmotnosti, notebooky v tejto veľkosti budú vážiť 1,5 až 2 kilogramy. Pochopiteľne platí, že nízka hmotnosť je jednoznačne praktickejšia a čím nižšia, tým lepšia. Ak si zaobstaráte model vážiaci iba kilogram, chybu neurobíte.

Dnes sú tieto notebooky špecificky vhodné k častému cestovaniu pre svoje menšie rozmery a nízku hmotnosť tiež označujú ako ultrabooky. Parametrovo už sú dnes tieto zariadenia porovnateľné s tradičnými notebookmi.

Ponúkajú teda dostačujúci výkon a sú osadené vyššou kapacitou RAM aj výkonným procesorom. Väčšinou bývajú osadené procesormi značky Intel, z radov Core i5 a i7.

Výdrž batérie

Výdrž batérie predstavuje pre cestovateľov jednu zo zásadných vlastností. Pracovať musíte byť schopní aj vtedy, ak prístup k sieti určitú dobu nemáte. Najlepšie je, ak výdrž batérie notebooku je minimálne 10 hodín. Najmenej by sme mali počítať s približne 7 hodinami. Samozrejme je nutné si uvedomiť, že uvádzaná výdrž od výrobcu sa od tej reálne bude líšiť a záleží, ako s notebookom pracujeme a na čo ho využívame.

Spracovanie

Pri častom prenášaní je nutné dbať aj na vyššiu kvalitu spracovania a použité materiály. Lepšie je vyhnúť sa plastu a zvoliť si kovovú konštrukciu, ideálne hliníkovú. Je vhodné si ustrážiť, aby z kovu boli vyrobené takisto pánty držiace veko.

Konvertibilné zariadenie

Pre záujemcov, ktorí potrebujú naozaj univerzálne zariadenie možné riešenie predstavujú tzv. konvertibilné notebooky. Jedná sa o flexibilné zariadenia, ktoré umožňujú oddelenie displeja od klávesnice.

Takto rozdelený notebook vám potom v podstate môže slúžiť ako dva v jednom, teda zároveň ako notebook aj tablet. Kedy napríklad na cestách potrebujete byť neustále online a rýchlo vybaviť poštu, môže pre vás byť vhodnou voľbou.

Cena

Najmä ultrabooky patria k cenovo náročnejším zariadeniam. Pripravte sa na to, že výkonný notebook kúpite za cenu zhruba okolo 1 200 € alebo viac.

Design

Skôr takou poznámkou na okraj je fakt, že u notebookov, ktoré sú rýdzo pracovnými nástrojmi, nemožno príliš očakávať pútavý dizajn. V mnohých prípadoch sa jedná o konzervatívne riešené zariadenia v univerzálnej čiernej farbe.

Tento typ zariadenia do sveta zrovna “nekričí” svoj výkon, narozdiel od napríklad herných notebookov.