Ako spoznáte že vaše pošva a jej prostredie je v poriadku

Udržiavanie rovnováhy pH pošvy je nevyhnutné pre udržanie zdravia. PH pod 7 je kyslé, zatiaľ čo pH nad 7 je zásadité. Normálne vaginálne pH je zvyčajne nižšie ako 4,5. Čím nižšie číslo, tým kyslejšie bude vaginálne prostredie.

Lekári môžu vykonať vaginálne meranie pH, aby určili, aké kyslé je vaginálne prostredie. Je možné to otestovať aj doma.

V pošve môže vysoké pH spôsobiť infekcie, pretože môže umožniť rozvoj baktérií a kvasiniek. Normálne vaginálne pH je medzi 3,8 a 4,5. Úroveň pH v tomto rozmedzí môže pomôcť udržať bakteriálne a plesňové infekcie na uzde.

Kvasinková infekcia a vaginálna mykoza patria medzi najčastejšie.

Čo mení vaginálne pH?

Na pošvovú rovnováhu pH môže mať vplyv niekoľko stavov a infekcií, zvyčajne zvýšením hladín pH. Vaginálna infekcia je spôsobená mnohými faktormi.

Medzi príčiny zmien vaginálneho pH patria:

Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza je zdravotný stav, ktorý sa vyskytuje, keď je vo vagíne prítomné príliš veľa baktérií. To môže spôsobiť zvýšenie hladín vaginálneho pH.

Osoba s bakteriálnou vaginózou môže mať svrbenie, pálenie alebo bolesť v pošve. Môžu tiež cítiť pocit pálenia pri močení a spozorovať biely alebo sivý výtok.

Koupele

Sprchovanie sa týka umývania alebo čistenia vagíny pomocou konkrétnych roztokov, ako sú napríklad roztoky obsahujúce ocot alebo sódu bikarbónu.

Tieto riešenia tvrdia, že znižujú pošvový zápach, ale v skutočnosti môžu zhoršiť zápach. Je to tak preto, lebo vymyjú dobré baktérie, čo ovplyvňuje rovnováhu pošvového pH a môže spôsobiť, že niekto bude náchylnejší na infekcie.

Menopauza

Jedna štúdia zistila, že ženy majú počas menopauzy tendenciu mať vyššiu hladinu pH. V štúdii mali ženy v menopauze priemerné vaginálne pH 5,3.

Znížená hladina estrogénu počas menopauzy môže ovplyvniť vaginálne pH človeka.

Iné vaginálne infekcie

Prítomnosť infekcií iných ako bakteriálna vaginóza môže tiež zvýšiť vaginálne pH.

Príklady zahŕňajú Trichomonas vaginalis a streptokok skupiny B (GBS).

Prítomnosť menštruačnej krvi

Krv má vyššie pH ako pošvové prostredie. Keď má človek menštruáciu, môže prítomnosť menštruačnej krvi zvýšiť hladinu pH v pošve.

Prítomnosť spermií

Semeno je zásadité, čo je opak kyslého prostredia vagíny. Keď sa sperma dostane do pošvy, môže dočasne zvýšiť pH.

Užívanie antibiotík

Ľudia používajú antibiotiká na ničenie škodlivých baktérií, ale tieto lieky môžu zabiť aj dobré baktérie. To bude zahŕňať baktérie vo vagíne. Ak človek užíva antibiotiká, jeho vaginálne pH môže byť nevyvážené.

Ostatné podmienky

Vedci tiež spájajú vyššie vaginálne pH s niekoľkými ďalšími stavmi, vrátane neplodnosti , predčasného pôrodu a zvýšeného rizika sexuálne prenosných infekcií.