Jazda na motorke v horúčave môže byť príjemnejšia a stále bezpečná

Motorkári majú často k letu veľmi komplikovaný vzťah. Na jednej strane je to práve leto, kedy najviac času trávia v sedle svojej motorky, ale na druhej strane: to teplo! A ešte si k tomu obliecť motorkárske nohavice a bundu?

Bez poriadneho oblečenia na motorku nesadajte

Ani nestihnete vysadnúť na svoju motorku a už vám bude horúco. Počas jazdy vás aspoň „ofúkne“, ale ak zastavíte, bude to peklo. Sú motorkári, ktorí to riešia tak, že cez leto jazdia v obyčajnom tričku, šortkách a nedajbože v sandáloch. A samozrejme, k tomu výkonná litrová mašina.

Toto však rozhodne nie je vhodný spôsob, ako si zvyšovať počas leta komfort pri jazde na motorke. Áno, človek sa tak nepotí, ale je to komfort na úkor bezpečnosti a o takomto kompromise nemôže byť pri jazde na motorke ani reč.

Rovnako ako bezpečné prilby Shark aj moto oblečenie totižto vplýva na bezpečnosť jazdy. A preto sadnúť si na motorku bez poriadnej výstroje je hazard s vlastným životom. Naozaj je to daň, ktorú chcete platiť za väčší komfort?

Zamerajte sa na priedušnosť

Na rovinu povedané ak máte v lete jazdiť na motorke bezpečne, potiť sa budete, nebudeme sa tváriť, že nie. Ale vhodným výberom oblečenia sa dá dosiahnuť o niečo vyšší komfort bez toho, aby ste kompromitovali bezpečnosť spôsobom, že si napríklad nevezmete svoje ochranné moto rukavice.

Najväčšou „fintou“ je dať si pod motorkárske oblečenie ešte priedušnú termobielizeň. Možno ste sa zhrozili ďalšej vrstvy, ale má to svoje opodstatnenie. Ochladiť vás síce nedokáže, ale odvádzaním potu udrží vaše telo v suchu a nebudú sa naň lepiť ďalšie vrstvy oblečenia.

Priedušnosť je dôležitá aj pri motorkárskej bunde a nohaviciach. Logika však hovorí, že maximálne priedušná moto bunda vás neochráni pred dažďom. Ideálne sú preto priedušné bundy, ktoré majú odopínateľnú nepremokavú vrstvu. Tú môžete nosiť v odkladacom priestore a v prípade potreby ju pripnúť na bundu. Pri bundách aj nohaviciach na leto platí, že „motorkársku“ čiernu môžete vymeniť za bielu, ktorá nebude tak priťahovať slnečné lúče.

Zdroj obrázka:

Autor: Melinda Nagy / Shutterstock.com