Počas dovolenky autom je tu vždy riziko nehody. Ako pri nej postupovať?

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a vidieť to aj na diaľniciach, na ktorých nie je ničím výnimočným stretnúť množstvo áut, ktoré „prekypujú“ batožinou. Je to jasný znak toho, že posádka daného vozidla mieri na dovolenku (alebo sa vracia domov).

Skontrolujte, či sú všetci v poriadku, označte miesto nehody a zavolajte políciu

Tak ako aj iné spôsoby dopravy na dovolenku, má aj doprava vlastným autom svoje výhody a nevýhody. Jednou z nevýhod je to, že v prípade nehody, napríklad kvôli zanedbanej oprave ABS, sa musíte s touto situáciou popasovať svojpomocne. Ako v takom prípade postupovať?

V prvom rade je samozrejme nutné skontrolovať, či sa niekto pri nehode nezranil a prípadne podať prvú pomoc. Ani pri „menších“ nehodách to nezanedbajte, zdravie je totiž dôležitejšie ako „plechy“.

Následne je potrebné označiť miesto nehody výstražným trojuholníkom. Nezabudnite si však pred vystúpením z auta obliecť reflexnú vestu.

Zatiaľ si zrejme hovoríte, že veď toto je rovnaké ako v prípade nehody doma. Pozor však na volanie polície. Pre istotu ju zavolajte vždy, bez ohľadu na to, či to vzhľadom na zákony danej krajiny musíte urobiť. Ak máte problém s jazykovou bariérou, môžete kontaktovať naše veľvyslanectvo, či zastupiteľstvo, pomôžu vám.

Pomôcť vám môže aj asistenčná služba poisťovne

Policajti vám vydajú protokol o nehode. Predtým, než ho podpíšete, si ho dôkladne prečítajte. V prípade, že je tu opäť jazyková bariéra, pred podpisom naň dopíšte, že nerozumiete jeho obsahu, prípadne pridajte aj váš detailný opis nehody. To isté platí aj v prípade, že policajti neprídu a správu o nehode budete spisovať s ďalším účastníkom nehody. Nezabudnite aj na fotografie.

Pomocou pre vás môže byť aj asistenčná služba vašej poisťovne. Taktiež vám môže pomôcť pri komunikácii s ostatnými účastníkmi nehody, či s políciou. Dozviete sa aj informácie ohľadom prípadného odťahu vozidla ak bola nehoda vážnejšia a auto si bude vyžadovať komplexnejšiu opravu vrátane reaktivácie airbagovej jednotky.

Po príchode domov nezabudnite v zákonnej lehote nahlásiť škodu poisťovni. Nasledovať bude obhliadka vozidla a škôd na ňom. Po prebehnutí všetkých procesov bude vyplatené poistné krytie poškodenému a ak má vinník havarijné poistenie, bude aj jemu preplatená škoda na jeho vozidle.

 

Zdroj obrázka:

Autor: trendobjects / Stock.adobe.com