Toto sú tri najstaršie kaviarne sveta, ktoré môžete navštíviť aj dnes

Aj keď v našich končinách sme začali do tajov kávy prenikať relatívne nedávno, vo svete nájdete kaviarne, ktoré majú za sebou už naozaj bohatú históriu. Čudujete sa, čo to hovoríme? Veď kávu u nás poznáme už od čias tureckých vpádov na naše územie.

V Benátkach je kaviareň, ktorá začala už štvrté storočie svojej prevádzky

Je pravda, že káva nie je u nás neznámy pojem už niekoľko storočí, ale skúste sa opýtať napríklad takých Talianov, ktorí sem po revolúcii začali chodiť na dovolenky, čo vtedy hovorili na tie horúce vody hnedej farby, ktoré ste u nás dostali, keď ste si v tých časoch objednali kávu. Našťastie už aj u nás vzniklo množstvo pražiarní, ktoré pražia nielen skvelú kávu pre kaviarne, ale aj pre domáce vychutnávanie si tohto obľúbeného nápoja.

A mimochodom, viete, kde sa nachádza najstaršia doteraz nepretržite fungujúca kaviareň na svete? Ako inak, v Taliansku. Konkrétne v Benátkach na námestí Svätého Marka a volá sa Caffè Florian. Funguje už od roku 1720 a v tej dobe bola výnimočná aj tým, že si v nej mohli vychutnať skvelú kávu aj ženy.

Nielen Taliani majú naozaj historické kaviarne

Ak ste niekedy navštívili Paríž, zrejme vás zaskočilo, že za najstaršiu nepretržite fungujúcu kaviareň sme neoznačili Café Procope, ktorú Francúzi často za najstaršiu označujú. Vznikla už v roku 1686 a áno, môžete si v nej dať výbornú gurmánsku kávu aj dnes.

Tak prečo sa potom titulom najstaršia nepretržite fungujúca kaviareň hrdí Caffè Florian? Pretože Café Procope nefunguje nepretržite. Pôvodne bola v roku 1872 zatvorená a opätovne ju otvorili až na konci dvadsiatych rokov.

A ktorá kaviareň uzatvára trojicu najstarších, v ktorých si ešte stále môžete dopriať skvelú kávu? Vrátime sa do Talianska a rovno do Ríma. Kúsok od svetoznámych Španielskych schodov sa nachádza Antico Caffè Greco, ktorá prvýkrát otvorila dvere zákazníkom v roku 1760.

Zdroj obrázka:

Autor: StudioByTheSea / Shutterstock.com