Že sa vám pri čítaní kníh nemôže nič stať? Ste na omyle. V tomto článku vám ukážeme, ako predísť zbytočným zdravotným komplikáciám.
Pravidelné čítanie kníh je zvyk, ktorý by ste sa mali pokúsiť vybudovať aj vy. Dávajte si ale pozor na to, aby vás táto zábava úplne nepohltila. V niektorých prípadoch vás to môže poznamenať aj na tele. Na čo si teda dať pozor, aby vám v dlhodobom horizonte nič nehrozilo?
Pozor na vaše držanie tela
V dnešnej počítačovej dobe môžete čoraz viac vídať tzv. počítačový postoj. Teda zhrbený chrbát a hlavu naklonenú dopredu. Tento postoj pre naše telo nie je vôbec prirodzený, napriek tomu nás to k nemu pri dlhodobom sedení tiahne. Akonáhle si ho vybudujete, budete v ňom uväznení prakticky po celý deň. Ako tento problém vyriešiť? Je to pomerne jednoduché.
Začnite kvalitnou stoličkou. Či už budete čítať vaše najobľúbenejšie knihy alebo sa vrhnete na najčítanejšie knihy, stolička vás bude udržiavať vždy vo vzpriamenom postoji. Ak čítate v ľahu, dávajte si pozor na rovný chrbát a prirodzenú pozíciu vašej hlavy. Svoje držanie tela môžete napraviť aj počas spania, kedy si prispôsobíte výšku svojich vankúšov a pozíciu hlavy. Tiež je dôležité zaradiť do svojho dňa dostatok pohybu. Po niekoľkých týždňoch by ste potom mali vidieť výrazný posun a svojho počítačového postoja sa úplne zbavíte.
Ako si nezničiť oči
Pri pozeraní do obrazovky aj pri dlhom čítaní kníh si nevedomky poškodzujete vaše oči. Keď sa na niečo sústredíme, väčšinou pri tom príliš nežmurkáme. A akonáhle necháme naše oči dlho vystavené okoliu, budú sa oveľa rýchlejšie vysušovať. To často spôsobuje nepríjemné problémy. Tie síce môžu vyriešiť očné kvapky alebo okuliare, oveľa lepšie je však zamerať sa na chvíľu na iné aktivity.
Chápeme, že čítanie je veľmi zábavným koníčkom, ale pokiaľ si ho rozdelíte do kratších intervalov, týmto problémom ľahko zabránite. Ak sa chcete vyhnúť kvapkám a podobným pomôckam, niekedy pomôže znížiť čas strávený čítaním na polovicu. Akú z možností zvolíte, už záleží iba na vás.