Zábava na Slovensku v roku 2023: pamiatky, ktoré sa oplatí navštíviť

Slovensko je jednou z najviac podceňovaných krajín v Európe, ktorá je často v tieni svojich populárnejších susedov Poľska, Českej republiky, Rakúska, Maďarska alebo Ukrajiny. Hoci na Slovensku je veľa vzrušujúcich, zaujímavých a rozmanitých vecí, ktoré sa dajú robiť, napríklad hrať online casino Slovensko, ktoré ponúka kajot bonus, málo turistov sa rozhodne ísť ďalej. A to je obrovská chyba!

Slovensko má čo ponúknuť a môžete si byť istí, že nebudete sklamaní, keď sa rozhodnete objaviť túto úžasnú krajinu. Preto vám prinášame zoznam niektorých najobľúbenejších atrakcií Slovenska, ktoré môžete navštíviť.

Turistika

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete na Slovensku robiť, je pešia turistika. Krajinu pokrýva obrovské množstvo hôr, ktoré ponúkajú nádherné túry rôznej náročnosti, takže si slovenské hory môže vychutnať každý.

Najobľúbenejšie a najpôsobivejšie sú Vysoké Tatry, ktoré sa nachádzajú v severnej časti krajiny na hraniciach s Poľskom, kde je Gerlachovský štít (2 655 m n. m.) najvyšším vrchom Slovenska. Ide o jedny z najúchvatnejších, ale nedocenených hôr v Európe, ktoré z nejakého dôvodu nie sú medzi zahraničnými turistami veľmi uznávané. Medzi ďalšie pohoria, menej známe, ale stále ideálne na turistiku, patria Nízke Tatry alebo Fatry.

Existuje ešte jedno jedinečné miesto, ideálne na pešiu turistiku, Národný park Slovenský raj. Táto oblasť je známa svojimi roklinami, vodopádmi a niekedy extrémnymi chodníkmi. Celkovo sa tu nachádza približne 300 km turistických trás.

Náš tip: Na Slovensku je tiež množstvo krásnych cyklotrás, pri ktorých využijete obľúbené horské bicykle na maximum. V každom lepšom hoteli existuje možnosť požičania bicyklov, takže sa nebojte, že by ste si museli bicykel voziť so sebou.

Navštívte pôsobivé hrady

Na Slovensku sa nachádza niekoľko krásnych a pôsobivých hradov, ktoré môžete počas návštevy krajiny ľahko preskúmať. Napriek tomu, že krajina nie je až taká veľká, na Slovensku nájdete viac ako 100 hradov!

Najvýznamnejším z nich je pravdepodobne stredoveký Spišský hrad, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorý sa nachádza na severovýchode Slovenska. Aj keď je dnes z väčšej časti v ruinách, stále pôsobí impozantne svojou majestátnosťou, takže si ľahko predstavíte, ako vyzeral na vrchole svojho rozkvetu. Ďalšie krásne hrady, ktoré by pokojne mohli byť rozprávkovými kulisami, sú napr:

  • Bojnice;
  • Trenčín;
  • Orava;
  • A ďalšie…

Najobľúbenejší je však Bratislavský hrad, ktorý sa týči vysoko nad Dunajom a má výhľad na hlavné mesto Slovenska. Pochádza z 9. storočia a v minulosti zohrával dôležitú úlohu v regióne. Dnes v ňom sídli Slovenské národné múzeum.

Návšteva ľadovej jaskyne

Dobšinská ľadová jaskyňa, ďalšia lokalita zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj, je skutočne veľkolepým miestom. Jaskyňa bola objavená v roku 1870 a verejnosti bola sprístupnená až o rok neskôr.

V priebehu rokov prilákala množstvo návštevníkov vrátane takých slávnych osobností ako Ferdinand de Lesseps (staviteľ Suezského prieplavu) alebo polárny bádateľ Fridtjof Nansen (1900). Bola to tiež prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe (1887).

Dobšinská ľadová jaskyňa je dlhá takmer 1,5 km (verejnosti je prístupná len tretina z nej) a priemerná teplota v nej sa pohybuje okolo 0 °C (myslite na to pri plánovaní výletu). Dobšinskú ľadovú jaskyňu je možné navštíviť len od mája do septembra.

Obdivujte brutalistickú architektúru

Ak máte radi brutalistickú architektúru, na Slovensku sa vám určite bude páčiť. Po celej krajine sa nachádza množstvo pôsobivých príkladov tohto štýlu a z nejakého dôvodu niektoré z najúžasnejších diel veľmi súvisia s UFO. Bratislava má most a sochu UFO a Nitra má univerzitu v tvare UFO.

Ďalším príkladom brutalizmu, ktorý je jedným z najlepších príkladov tohto štýlu, aký kedy uvidíte, je Múzeum Slovenského povstania v Banskej Bystrici, čo je samo o sebe dôvodom na návštevu tohto mesta. Aj keď navštívite len Bratislavu, čaká vás zážitok, pretože sa tam skrýva toľko skvelých betónových majstrovských diel!

Vydajte sa na vyhliadkovú jazdu vlakom

Slovensko je jednou z najviac podceňovaných krajín, pokiaľ ide o vyhliadkové vlakové trasy, a dobré je, že na to, aby ste si ich užili, nemusíte cestovať špeciálnymi predraženými vlakmi. Stačí nastúpiť do bežného vlaku, sadnúť si k oknu a vychutnávať si nádherné výhľady za oknom.

Najkrajšia a najjednoduchšia trasa je z Bratislavy do Košíc cez Trenčín, Žilinu a Poprad. Najprv si vychutnáte výhľady pozdĺž rieky Váh a potom hornatú krajinu severného Slovenska vrátane nádherných výhľadov na Vysoké Tatry. Vlaky na tejto trase premávajú často a je ľahké ich stihnúť.

Ďalšia malebná trasa vedie z Margecian (pri Košiciach) do Dobšinskej ľadovej jaskyne (Dobšiná Jaskyňa) cez Národný park Slovenský raj. Je to nedocenená, ale krásna železničná trasa, len si ju treba dôkladne naplánovať, pretože vlaky tu nejazdia príliš často.

Záver

Slovensko, ktoré sa nachádza v strednej Európe, je krajina s bohatou históriou a kultúrou. Na Slovensku sa dá robiť veľa vecí – od návštevy historických pamiatok až po oddych v prírode.